Boj s obezitou

Zdravie našich detí je ohrozené. Nie je tajomstvom, že zdravotné problémy, ktoré sa kedysi takmer vôbec nevyskytovali /napríklad nadváha/, dnes trápia stále väčší počet mladých ľudí. Rodičia nemajú čas, ale ani dostatok energie, aby svoje deti naučili správne sa stravovať. Väčšina detí dnes konzumuje iba jedlá, ktoré sú "chutné", čo spravidla znamená, že obsahujú veľa tuku,cukru,múky a rôznych chemikálii, konzervačných látok a umelých farbív. Tieto obľúbené jedlá spôsobujú tučnotu detí, vysoký krvný tlak, ba dokonca pri dlhodobejšom užívaní môže dôjsť až k chronickým ochoreniam, ako sú cukrovka 2. typu, choroby srdca a dýchacích orgánov alebo problémy s kosťami a kĺbami.
Výskyt obezity v súčastnosti narastá nielen u dospelých, ale už aj u detí a stáva sa vážnym problémom. Kilá navyše nie sú iba chybičkou krásy, ale prinášajú celý rad závažných zdravotných ťažkosti. Tučné deti postihuje zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vysoký krvný tlak. Dieťa je ohrozené poruchami rastu a vývoja, predčasnou pubertou, astmou, chorobami pečene a žlčníka. Kilá navyše často spôsobujú psychosociálne problémy - deti sú terčom posmeškov, sú odmietané v kolektíve a ťažšie si nájdu kamarátov. Až v 96% prípadoch je obezita u detí zapríčinená nesprávnymi stravovacími návykmi. Základy stravovacích návykov sa tvoria už v dojčenskom veku a na ich utváraní participuje hlavne rodina dieťaťa, lebo zo stravovacích a pohybových návykov rodičov vychádza aj životný štýl dieťaťa.